Vyhliadka Dielková

Náučný chodník Hrádok, ktorý Mestské lesy Jelšava, s. r. o. vytvorili v spolupráci s Hotelom Hrádok (vo vlastníctve SMZ, a. s. Jelšava), sme v roku 2025 rozšírili o zaujímavé prvky. Pri prechádzke chodníkom si môžete oddýchnuť v novom relax prístrešku, či naučiť sa spoznávať rôzne druhy drevín vďaka náučnej tabuli dendrológ. Keďže rekreačná oblasť Hrádok je vhodnou destináciou pre cykloturistiku, umiestnili sme na trati náučného chodníka aj servisný cyklostojan. 

Pre všetkých návštevníkov bude určite najzaujímavejším prvkom Vyhliadka Dielková, ktorá poskytuje krásny výhľad na okolité vrchy, kopec Hradovisko nad Jelšavou a odkaliskové nádrže.

Vyhliadka vzdáva poctu histórii mesta Jelšava malou zvonicou s jelšavským zvonom. Zvonkárske remeslo bolo naviazané na chov oviec a dobytka, preto väčšina zvonkárov pracovala samostane, v blízkosti salašov. Jediná masová výroba zvoncov bola rozšírená len v Jelšave, ktorá sa tak stala centrom zvonkárskej výroby v celom Uhorsku. Záznamy o zvonkároch nájdeme v Jelšavskej mestskej knihe už v 16. storočí. Počet zvonkárov v meste rástol a v 19. storočí tu  fungovalo až 40 dielní. Jelšavské zvonce, ktoré mali ľubozvučné tóny a jemné ladenie, boli vyvážané nielen v rámci Uhorska, ale predávali sa aj v celej Európe a dokonca niektorých častiach Ázie, Turecka aj Egypta. Zvonce z Jelšavy zdobili aj drožky v Paríži.

Zvonkárska výroba bola väčšinou tvorená výrobkami na mieru, keďže bačovia mali na zvonce osobité nároky. V nížinách bačovia zvyčajne vešali zvonce len na 10 až 15 zvierat v stáde – vyberali tie, ktoré stádo viedli alebo boli najčulejšie. Týmto živším zvieratám dávali aj ťažšie zvonce, aby sa skôr upokojili. Naopak, v horských oblastiach dostával každý kus v stáde zvonec, a to rovnakého ladenia. Dôvodom bola náročnosť terénu a väčšie riziko straty zvieraťa, pričom jednotné ladenie pomáhalo odlíšiť stádo od zvierat z iných salašov. Jelšavské zvonce boli tak cenené, že sa niekedy hodnota jedného zvonca vyrovnala hodnote ovce.

Posledným aktívnym zvonkárom bol pán Ľudovít Kenyeres, ktorého úmrtím, v roku 1967, jelšavské zvonkárstvo zaniklo. Svoje vedomosti odovzdal do rodiny Bastyúrovcov zo Silice, ktorí ešte stále vyrábajú pár zvonce tradičnou technológiou používanou v Jelšave.

Aj zvonec zdobiaci Vyhliadku Dielková pochádza z dielne Ľudovíta Bastyúra. Je to plechový zvonec, ktorý sa po zhotovení ešte obalil v špeciálnej zmesi hliny a obilia a vypálil v peci. Práve to mu dávalo ten osobitý zvuk. Do vnútra sa vložilo ešte srdce zvona a zvon bol týmto hotový. Príďte si zazvoniť  na Vyhliadku Dielková a vráťte tak zvuk zvoncov do jelšavského chotára.

Financované z prostriedkov EÚ z PRV 2014 – 2022 a VSP Stredný Gemer. V rámci projektu „Dobudovanie Náučného chodníka Hrádok.“

 

Mestské lesy Jelšava, s.r.o.

Námestie republiky 500
Jelšava
049 16
058/48 81 118

mestskelesy@jelsava.sk
Vytvorené službou Webnode